Вітаємо на сайті


Звертаємо Вашу увагу на те, що відповідно до статті 43 Конституції України право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Але на сьогодні у трудовому законодавстві України відсутні норми, які б гарантували працівникам виплату грошової компенсації в разі порушення їхнього конституційного права на своєчасне одержання заробітної плати та які б економічно зацікавили роботодавців вчасно виплачувати працівникам заробітну плату. Водночас такі норми містить проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо матеріальної відповідальності роботодавця перед працівником за порушення строків виплати заробітної плати та інших виплат, що належать працівнику)» (реєстраційний номер 9223 від 28 вересня 2011 року).
Цим законопроектом пропонується встановити, що в разі порушення роботодавцем встановлених строків виплати заробітної плати або іншої виплати, що належить працівнику, роботодавець зобов’язаний сплатити не виплачену у встановлені строки суму, що належить працівнику від роботодавця, одночасно зі сплатою працівнику пені у розмірі одного відсотка від такої суми за кожний день затримки, починаючи з наступного дня після закінчення встановлених строків виплати та включаючи день фактичної виплати.
Вважаємо, що у пояснювальній записці до цього законопроекту наведено переконливе обґрунтування необхідності введення пені за затримку заробітної плати.
Так несвоєчасність виплати заробітної плати негативно впливає на фізичне і психічне здоров’я працівника та членів його родини, змушує працівника докладати значних додаткових зусиль для організації свого життя, призводить до моральних страждань працівника та членів його родини тощо.
Не отримавши вчасно заробітну плату, працівник не має можливості вчасно виконати свої грошові зобов’язання, пов’язані з орендою житла, з користуванням житлово-комунальними послугами, з навчанням, з лікуванням, з користуванням банківським кредитом тощо.
Крім того, за несвоєчасну сплату грошових зобов’язань з оплати житлово-комунальних послуг фізична особа додатково сплачує пеню (крім того, в м. Києві в разі несвоєчасної оплати житлово-комунальних послуг фізична особа ще й втрачає право на отримання знижки з оплати житлово-комунальних послуг; а фактично це означає, що в м. Києві фізична особа в разі прострочення свого обов’язку оплатити вчасно житлово-комунальні послуги навіть на один день зобов’язана додатково сплатити постачальнику житлово-комунальних послуг грошову компенсацію у розмірі близько 10% від несплаченої вчасно суми та ще й додатково пеню); за несвоєчасну сплату грошових зобов’язань по кредитному договору фізична особа, як правило, зобов’язана сплатити банку чи іншій юридичній особі додатково штраф і пеню (досить часто в такому випадку розмір тільки пені, не враховуючи штрафів, дорівнює одному відсотку за кожний день прострочення платежу; при цьому банк зобов’язує людину в разі затримки платежів по кредитному договору сплачувати додатково штрафи та пеню, не звертаючи увагу на те, що цій людині не виплачують вчасно заробітну плату); тощо.
Зрозуміло та очевидно, що в разі затримки заробітної плати працівник змушений шукати гроші на забезпечення своїх життєвих потреб та, як наслідок, укладати кредитні договори. Потім такий працівник за користування кредитом неодмінно сплачує відсотки.
Тобто працівник зазнає значних прямих достатньо великих матеріальних збитків в разі несвоєчасної виплати йому заробітної плати, а роботодавець не зобов’язаний компенсувати працівнику ці збитки. Інакше кажучи, роботодавець фактично бере у працівника безвідсотковий «кредит» у разі затримки заробітної плати, а працівник при цьому стає «заручником» відсутності законодавчого захисту його конституційного права на своєчасне отримання винагороди за працю та відсутності механізму компенсації збитків, понесених ним у зв’язку із затримкою заробітної плати.
Адміністративна та кримінальна відповідальність, що передбачені за затримку заробітної плати, не вирішують питання компенсації працівнику збитків, понесених ним у зв’язку з затримкою заробітної плати. При цьому кримінальна відповідальність наступає за безпідставну невиплату заробітної плати лише більш як за один місяць. Особа взагалі звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності нею здійснено виплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої встановленої законом виплати громадянам (стаття 175 Кримінального кодексу України).
У пояснювальній записці до законопроекту також вірно вказано про те, що працівник – це підпорядкована роботодавцю та матеріально залежна від роботодавця особа. Працівник не повинен відповідати за ризики підприємницької діяльності, за прорахунки, допущені роботодавцем, за неспроможність роботодавця організувати належним чином роботу підприємства, за неспроможність роботодавця зробити підприємство дохідним. Відповідно до чинного законодавства підприємництво – це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб’єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством. Сплата працівнику пені за затримку заробітної плати і є, по суті, одним із тих нормальних ризиків, які має нести підприємець. При цьому найманий працівник підприємництвом не займається, а виконує роботу згідно із трудовим договором. За це роботодавець зобов’язаний вчасно заплатити працівнику заробітну плату. Тому не може йти мова про те, щоб працівник не отримував гідної грошової компенсації від роботодавця за порушення строків виплати заробітної плати та щоб частина ризиків підприємницької діяльності була «перекладена» на працівників.
Затримка заробітної плати в той час, коли законодавством не передбачено обов’язку роботодавця сплачувати працівнику пеню за затримку заробітної плати, – це також порушення правил добросовісної конкуренції. Адже недобросовісні роботодавці фактично мають можливість знизити витрати на виробництво продукції шляхом затримки заробітної плати працівникам, від чого страждають добросовісні роботодавці.
Враховуючи викладене, наполягаємо на якнайшвидшому прийнятті проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо матеріальної відповідальності роботодавця перед працівником за порушення строків виплати заробітної плати та інших виплат, що належать працівнику)» (реєстраційний номер 9223 від 28 вересня 2011 року) та просимо Вашої підтримки в цьому питанні.
Крім того, викликає занепокоєння той факт, що 18 травня 2011 року Верховна Рада України продемонструвала величезну неповагу до людини праці, відхиливши аналогічний законопроект (мається на увазі проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо матеріальної відповідальності роботодавця перед працівником за порушення строків виплати заробітної плати та інших виплат, що належать працівнику)», (реєстраційний номер 8216 від 12.03.2011 року).

Секретаріат Конгресу

Статью разместил:

  Сергей Струков   Сергей Струков

Наши именинники

Высоцкий Руслан Владимирович

Высоцкий Руслан Владимирович

Профком ППО ВП НПФ ПАО «АМКР» поздравляет электрогазосварщика, предцехкома УКТРО ГОКа Высоцкого [...]
Романов Сергей Васильевич

Романов Сергей Васильевич

Профком ППО ВП НПФ ПАО «АМКР» поздравляет машиниста ЖД крана, предцехкома ЦРПС Романова Сергея Васил[...]
Копнинская-Петриченко Юлия Петровна

Копнинская-Петриченко Юлия Петровна

Профком ППО ВП НПФ ПАО «АМКР» поздравляет заместителя председателя Всеукраинского профсоюза работник[...]
Иванова Алёна Александровна

Иванова Алёна Александровна

Профком ППО ВП НПФ ПАО «АМКР» поздравляет машиниста крана, заместителя председателя цехового комитет[...]
Яцун Сергей Викторович

Яцун Сергей Викторович

Профком ППО ВП НПФ ПАО «АМКР» поздравляет электромонтёра, предцехкома, КХП Яцун Сергея Викторовича[...]

Городские новости

Прокуратурою Дніпропетровської області забезпечено встановлення обґрунтованих тарифів з теплопостачання та повернення зайво сплачених коштів

Прокуратурою Дніпропетровської області забезпечено встановлення обґрунтованих тарифів з теплопостачання та повернення зайво сплачених коштів

Прокуратурою Дніпропетровської області розпочато та розслідувано кримінальне провадження відносно сл[...]
КРИВОРІЗЬКА КАРАТИСТКА ПРИВЕЗЛА ЗОЛОТО З ЧЕМПІОНАТУ ЄВРОПИ

КРИВОРІЗЬКА КАРАТИСТКА ПРИВЕЗЛА ЗОЛОТО З ЧЕМПІОНАТУ ЄВРОПИ

Переможне золото привезла до Кривого Рогу 16-річна спортсменка з кіокушин-карате Ілона Аратовська. [...]
"Кто и как облапошил АрселорМиттал Кривой Рог на 24 миллиона гривен?"

"Кто и как облапошил АрселорМиттал Кривой Рог на 24 миллиона гривен?"

"Пока Лакшми Миттал наслаждается в Лондоне благами цивилизации, на одном из его предприятий, в Криво[...]
Последствия рекордного штрафа АрселорМиттал Кривой Рог для прокурора – ГПУ наградило, анонимные «доброжелатели» рассылают жалобы!
Беспрецедентная победа: прокуратура Кривого Рога заставила «АрселорМиттал Кривой Рог» возместить государству 72 млн. грн. ущерба за вредные выбросы

Беспрецедентная победа: прокуратура Кривого Рога заставила «АрселорМиттал Кривой Рог» возместить государству 72 млн. грн. ущерба за вредные выбросы

18 октября в Днепропетровском апелляционном хозяйственном суде состоялось заседание, на котором пр[...]
Мы в Facebook
Архивы
Метки
ArcelorMittal Акции протеста АрселорМиттал АрселорМиттал Кривой рог Верховна Рада Гонзало Уркихо Закон Коллективный договор Конфликт Маршрутки Кривой Рог Независимые профсоюзы Независимый профсоюз Кривой Рог Оздоровление Оппозиция Отпуск Охрана труда Пенсионная реформа на Украине Права Права Бригадира Права человека на АрселорМиттал Права членов бригады Профком Профсоюзы Реорганизация на ArcelorMittal Реструктуризация АрселорМиттал Кривой Рог Ринат Старков Санатории Снегоборьба Сокращение Суд Требования к Верховной Раде Требования профсоюзов Трудовое законодательство Увольнение с работы Уніан Цена на проезд в маршрутках Кривого Рога поднялась до 3 гривен Электроэнергия безработица пенсии пенсионная реформа пенсионная система реструктуризация на АрслорМиттал Кривой Рог сокращение рабочих цена проезда в Кривом Роге центры занятости
Поиск

This movie requires Flash Player 9

Зараз на сайті

Пользователей онлайн:

Users: 3 Guests, 2 Bots