Вітаємо на сайті


атестаціяРоз’яснює головний спеціаліст Державної експертизи умов праці України
Тетяна ХОРОМСЬКА

Питання. Які документи підприємство має подати до Державної експертизи умов праці для отримання висновку про підтвердження результатів атестації робочих місць?
Чи можна вважати, що атестація проведена, якщо якийсь із документів, що свідчить про додержання відповідних вимог, відсутній, тобто є тільки наказ по підприємству про підтвердження атестації?
Чи є цей наказ підтвердженням правильності проведення такої атестації?
Упродовж якого періоду після проведення атестації та подання потрібних документів відповідним органом робиться висновок і чи перевіряється правильність поданих даних?
З якого часу вважається, що відповідне робоче місце атестоване, яким документом це підтверджується?

Відповіді. Атестація робочих місць за умовами праці проводиться згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 р. № 442, та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Мінпраці України від 01.09.92 р. № 41. Карта умов праці під час проведення атестації заповнюється згідно з Інструкцією, затвердженою Мінпраці України від 30.11.92 р. № 06-41-48 та МОЗ України від 27.11.92 р.
Цими нормативними актами визначено основні документи, що потрібні для проведення атестації, а також підсумкові документи, а саме: штатний розпис; перелік робочих місць, що підлягають атестації; протоколи засідань атестаційної комісії; перелік устаткування, інструментів, матеріалів, що використовуються у виробництві, перелік шкідливих факторів виробничого середовища і трудового процесу на робочих місцях; планування робочих місць; протоколи досліджень шкідливих виробничих факторів; фотографії робочого часу; карти умов праці; наказ підприємства або організації про результати атестації робочих місць за умовами праці та інші документи підприємства щодо встановлення права працівників на пільги та компенсації за роботу із шкідливими і важкими умовами праці.
Саме ці документи мають право перевіряти фахівці Державної експертизи умов праці під час експертизи якості проведення атестації робочих місць та підготовки відповідного висновку за її результатами.
За відсутності таких документів, як карта умов праці, протоколи досліджень, фотографія робочого часу, провести таку експертизу та скласти відповідний висновок неможливо.
Слід зауважити, що фахівці органів Пенсійного фонду також мають право перевіряти наявність первинних документів, на підставі яких видано документи, що підтверджують право працівника на пільгову пенсію, в тому числі документи, на підставі яких видано наказ про результати атестації робочих місць, яким затверджується перелік робочих місць, виробництв, професій (посад) з пільговим пенсійним забезпеченням.
Наказ підприємства про результати атестації робочих місць не можна вважати підтвердженням правильності проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Термін подання документів до органів Державної експертизи для експертизи якості проведення атестації законодавством не визначено. Оскільки відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається саме на керівника підприємства, організації, роботодавець самостійно ухвалює рішення з питань проведення відповідної експертизи (доцільності та часу її проведення). Під час експертизи якості проведення атестації визначаються (перевіряються), в тому числі, характерні для такого робочого місця небезпечні і шкідливі виробничі фактори та причини їхнього утворення.
Копії документів, що подаються до Державної експертизи умов праці для експертизи якості проведення атестації робочих місць, мають зберігатися відповідно до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 р. № 578/5.
Відповідно до п. 5 Положення про Державну експертизу умов праці, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 01.12.90 р. № 357, працівники служби Державної експертизи умов праці зобов’язані надавати органам, що призначають та виплачують пенсії, висновки щодо підтвердження (скасування) права працівників на пенсію за віком на пільгових умовах (доповнено згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 р. № 497).
Такий висновок, що складається за результатами експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідних працівників, надається на вимогу органів Пенсійного фонду у випадках, що потребують розгляду за участю Державної експертизи умов праці.
Робоче місце вважається атестованим з дати видавання наказу підприємства про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці (вперше проведеної або чергової).
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці та на інших роботах із шкідливими й важкими умовами праці, за Списками № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.
Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено право на пільгове пенсійне забезпечення осіб, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше чинним законодавством, до набрання чинності цим Законом.
Тобто особам, які до і після 21 серпня 1992 р. працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, пенсія призначаєть¬ся відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» згідно зі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Обчислюють стаж роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383, зареєстрованим у Мін’юсті України 01.12.2005 р. за № 1451/11731.
Згідно з п. 4.5 цього Порядку, якщо атестація з 21 серпня 1992 р. не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 р., відповідне право не підтвердилося, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на такому підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 р. включно, тобто до набрання чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому самому порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатам и атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 р., право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилося.
Атестація робочих місць за умовами праці передбачає комплексну оцінку умов праці на конкретному робочому місці і проводиться в характерних виробничих умовах, у разі справних й ефективно діючих засобів колективного індивідуального захисту. За результатами атестації робоче місце відносять до категорії із шкідливими і важкими або особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці та визначається право відповідних працівників на пільги та компенсації за роботу в цих умовах.
При цьому право на відповідні пільги конкретного працівника, який працює на атестованому робочому місці, залежить від часу фактичної його зайнятості в цих умовах.
Відповідно до названого вище Порядку застосування Списків № 1 і № 2 у разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу провадиться в такому порядку: загальну кількість днів, упродовж яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділять на 25,4 — за шестиденного робочого тижня і на 21,2 — за п’ятиденного робочого тижня.

Оставить комментарий

Статью разместил:

  Сергей Струков   Сергей Струков

Наши именинники

Высоцкий Руслан Владимирович

Высоцкий Руслан Владимирович

Профком ППО ВП НПФ ПАО «АМКР» поздравляет электрогазосварщика, предцехкома УКТРО ГОКа Высоцкого [...]
Романов Сергей Васильевич

Романов Сергей Васильевич

Профком ППО ВП НПФ ПАО «АМКР» поздравляет машиниста ЖД крана, предцехкома ЦРПС Романова Сергея Васил[...]
Копнинская-Петриченко Юлия Петровна

Копнинская-Петриченко Юлия Петровна

Профком ППО ВП НПФ ПАО «АМКР» поздравляет заместителя председателя Всеукраинского профсоюза работник[...]
Иванова Алёна Александровна

Иванова Алёна Александровна

Профком ППО ВП НПФ ПАО «АМКР» поздравляет машиниста крана, заместителя председателя цехового комитет[...]
Яцун Сергей Викторович

Яцун Сергей Викторович

Профком ППО ВП НПФ ПАО «АМКР» поздравляет электромонтёра, предцехкома, КХП Яцун Сергея Викторовича[...]

Городские новости

Прокуратурою Дніпропетровської області забезпечено встановлення обґрунтованих тарифів з теплопостачання та повернення зайво сплачених коштів

Прокуратурою Дніпропетровської області забезпечено встановлення обґрунтованих тарифів з теплопостачання та повернення зайво сплачених коштів

Прокуратурою Дніпропетровської області розпочато та розслідувано кримінальне провадження відносно сл[...]
КРИВОРІЗЬКА КАРАТИСТКА ПРИВЕЗЛА ЗОЛОТО З ЧЕМПІОНАТУ ЄВРОПИ

КРИВОРІЗЬКА КАРАТИСТКА ПРИВЕЗЛА ЗОЛОТО З ЧЕМПІОНАТУ ЄВРОПИ

Переможне золото привезла до Кривого Рогу 16-річна спортсменка з кіокушин-карате Ілона Аратовська. [...]
"Кто и как облапошил АрселорМиттал Кривой Рог на 24 миллиона гривен?"

"Кто и как облапошил АрселорМиттал Кривой Рог на 24 миллиона гривен?"

"Пока Лакшми Миттал наслаждается в Лондоне благами цивилизации, на одном из его предприятий, в Криво[...]
Последствия рекордного штрафа АрселорМиттал Кривой Рог для прокурора – ГПУ наградило, анонимные «доброжелатели» рассылают жалобы!
Беспрецедентная победа: прокуратура Кривого Рога заставила «АрселорМиттал Кривой Рог» возместить государству 72 млн. грн. ущерба за вредные выбросы

Беспрецедентная победа: прокуратура Кривого Рога заставила «АрселорМиттал Кривой Рог» возместить государству 72 млн. грн. ущерба за вредные выбросы

18 октября в Днепропетровском апелляционном хозяйственном суде состоялось заседание, на котором пр[...]
Мы в Facebook
Архивы
Метки
ArcelorMittal Акции протеста АрселорМиттал АрселорМиттал Кривой рог Верховна Рада Гонзало Уркихо Закон Коллективный договор Конфликт Маршрутки Кривой Рог Независимые профсоюзы Независимый профсоюз Кривой Рог Оздоровление Оппозиция Отпуск Охрана труда Пенсионная реформа на Украине Права Права Бригадира Права человека на АрселорМиттал Права членов бригады Профком Профсоюзы Реорганизация на ArcelorMittal Реструктуризация АрселорМиттал Кривой Рог Ринат Старков Санатории Снегоборьба Сокращение Суд Требования к Верховной Раде Требования профсоюзов Трудовое законодательство Увольнение с работы Уніан Цена на проезд в маршрутках Кривого Рога поднялась до 3 гривен Электроэнергия безработица пенсии пенсионная реформа пенсионная система реструктуризация на АрслорМиттал Кривой Рог сокращение рабочих цена проезда в Кривом Роге центры занятости
Поиск

This movie requires Flash Player 9

Зараз на сайті

Пользователей онлайн:

Users: 3 Guests, 3 Bots