Вітаємо на сайті


У своєму виступі 07 лютого 2012 року у Верховній Раді України Президент України зажадав прийняття нового Трудового кодексу України в старій редакції. У зв’язку з цим Національна конфедерація профспілок України звертає увагу на те, що в разі прийняття запропонованого до другого читання тексту проекту Трудового кодексу України (реєстраційний номер 1108 від 04.12.2007 року), призведе до значного погіршення і так вкрай важкого становища найманих працівників.
Трудовий кодекс України не вирішує таких проблем, як неналежне оформлення трудових відносин, заробітна плата «в конвертах», відсутність чіткої системи ефективного громадського контролю в сфері праці; низька заробітна плата працівників тих підприємств, власники яких отримують високі прибутки; відсутність в законодавстві чітко виписаного механізму участі найманих працівників в управлінні підприємством; відсутність ефективного механізму захисту трудових прав працівників тощо.
Необхідність оновлення трудового законодавства на сьогодні дійсно існує.
Така необхідність виникла з огляду на те, що деякі аспекти трудових відносин чинним Кодексом законів про працю України неврегульовані або врегульовані несправедливо і, як наслідок, маємо в державі низку надзвичайно гострих проблем у сфері трудових відносин. Це такі проблеми, як неналежне оформлення трудових відносин, заробітна плата «в конвертах», відсутність чіткої системи ефективного громадського контролю в сфері праці; низька заробітна плата працівників тих підприємств, власники яких отримують високі прибутки; відсутність в законодавстві чітко виписаного механізму участі найманих працівників в управлінні підприємством; відсутність ефективного механізму захисту трудових прав працівників тощо.
Водночас підготовлений до другого читання проект Трудового кодексу України не містить норм та механізмів, які були би направлені на вирішення зазначених проблем трудової сфери. Більше того, він містить такі норми, які призведуть до появи нових, зараз не існуючих проблем у сфері трудових відносин.
Це перша вагома причина того, чому проект Трудового кодексу України необхідно відхилити.
Всупереч вимогам Конституції України, проектом Трудового кодексу України передбачається суттєве звуження змісту та обсягу існуючих трудових прав людини. А саме, передбачається звуження права працівників на відпочинок, на участь в управлінні підприємством, на страйк, на захист від безробіття, на захист від дискримінації, на судовий захист порушених трудових прав, на захист своїх трудових прав через профспілки та профспілкові об’єднання тощо.
Це друга надзвичайно вагома причина того, чому проект Трудового кодексу України необхідно відхилити.
Більше того, проект Трудового кодексу України не узгоджується з деякими загальновизнаними принципами правової, демократичної, соціальної держави та громадянського суспільства; суперечить тим функціям і завданням, які має трудове законодавство в сучасній правовій державі; не має єдиних принципів побудови, а також характеризується можливістю подвійного тлумачення окремих його положень. До того ж одні статті проекту Трудового кодексу України суперечать іншим статтям, що є неприпустимим.
Наприклад, громадянське суспільство характеризується, зокрема, подоланням відчуження кожної людини від засобів виробництва, знарядь праці та результатів своєї трудової діяльності; наявністю дієвої ефективної системи громадського контролю за додержанням прав людини, в тому числі, за додержанням трудових прав. Але ці питання проект Трудового кодексу України «обходить стороною».
Говорячи про функції і завдання трудового законодавства в сучасній правовій державі, варто згадати видатного російського вченого, фахівця у галузі трудового права Кісєльова Ігоря Яковича. За його словами, головна цивілізаційна цінність трудового права полягає в тому, щоб надати ринку праці більш гуманний характер, захистити працівників та суспільство від негативних сторін ринкової економіки. Трудове законодавство повинно забезпечити поєднання науково-технічного прогресу з соціальним прогресом. Якщо цивільне законодавство переважно відтворює принципи «ринкової справедливості», накопичування, то трудове законодавство має відтворювати принципи соціальної справедливості, людські, гуманітарні начала. Трудове право повинно робити ринкову економіку прийнятною для основної частини населення та нейтралізувати ті фактори, які сприяють розпаленню класової ворожнечі. І тут знову слід констатувати, що все це не враховано у проекті Трудового кодексу. При цьому навіть в одному з докладів Міжнародного бюро праці зазначається, що «… закони ринку, якщо їх надати самим собі, цілком здатні привести до суспільства, яке сприяє лише сильним та відторгає слабких. Необхідно враховувати цю небезпеку та дбати про те, щоб розвиток відбувався не тільки економічно виправданим шляхом, але й був прийнятний з позиції людей.»
Слід зазначити і те, що соціальне партнерство у розвинутих європейських країнах (наприклад, у Німеччині) передбачає, насамперед, закріплення у трудовому законодавстві права найманих працівників на участь у прийнятті рішень власниками підприємства. Як наслідок, в трудовому законодавстві необхідно також закріплювати певні механізми, за допомогою яких наймані працівники мали б можливість безперешкодно реалізовувати таке право. Але все це не враховано у проекті Трудового кодексу України.
Доцільно також пригадати головну причину «нового економічного дива» у Німеччині у післявоєнні роки та відповідно й причину високого рівня матеріального забезпечення громадян цієї країни сьогодні. Причина була, насамперед, в тому, що тоді федеральний канцлер Німеччини К.Аденауер керувався у своїй діяльності принципами про те, що, за його словами, капіталістична система економіки не відповідає життєвим політичним і соціальним інтересам німецького народу; а нова структура німецької економіки має ґрунтуватися на врахуванні того факту, що час необмеженого панування капіталізму минув. Йшлося насамперед про збільшення частки робітників та інших осіб найманої праці у «спільному пирозі», «депролетаризацію» трудящих шляхом «утворення майна» в руках найманих працівників, а також про гідний рівень життя для безробітних та непрацездатних.
Водночас проект Трудового кодексу України, який підготовлений для розгляду у другому читанні, має чіткі ознаки направленості на реалізацію інтересів найбільш багатих прошарків населення, які намагаються представити свої групові інтереси в якості інтересів всього суспільства. В разі прийняття цього проекту Трудового кодексу України, він може стати знаряддям насилля над працівниками з боку роботодавців та держави.
Враховуючи викладене, необхідність відхилення підготовленого до другого читання проекту Трудового кодексу України стає беззаперечною.
Разом з тим, необхідно розробити якісно новий проект Трудового кодексу України на базі принципів правової, демократичної, соціальної держави, принципів громадянського суспільства та враховуючи ті функції, завдання і принципи, які має трудове законодавство в сучасній правовій державі.

П.М.Петриченко, Генеральний секретар Національної конфедерації профспілок України

По матеріалам сайтів: http://www.uacongres.org/index.php?option=com_content&view=article&id=494:-1108-04122007-&catid=3:2010-09-23-08-26-24&Itemid=8
http://blogs.korrespondent.net/users/blog/nkpu/a57347
http://blogs.korrespondent.net/users/blog/nkpu/a57277
http://blog.liga.net/user/ppetrichenko/article/8553.aspx

Оставить комментарий

Статью разместил:

  Сергей Струков   Сергей Струков

Наши именинники

Высоцкий Руслан Владимирович

Высоцкий Руслан Владимирович

Профком ППО ВП НПФ ПАО «АМКР» поздравляет электрогазосварщика, предцехкома УКТРО ГОКа Высоцкого [...]
Романов Сергей Васильевич

Романов Сергей Васильевич

Профком ППО ВП НПФ ПАО «АМКР» поздравляет машиниста ЖД крана, предцехкома ЦРПС Романова Сергея Васил[...]
Копнинская-Петриченко Юлия Петровна

Копнинская-Петриченко Юлия Петровна

Профком ППО ВП НПФ ПАО «АМКР» поздравляет заместителя председателя Всеукраинского профсоюза работник[...]
Иванова Алёна Александровна

Иванова Алёна Александровна

Профком ППО ВП НПФ ПАО «АМКР» поздравляет машиниста крана, заместителя председателя цехового комитет[...]
Яцун Сергей Викторович

Яцун Сергей Викторович

Профком ППО ВП НПФ ПАО «АМКР» поздравляет электромонтёра, предцехкома, КХП Яцун Сергея Викторовича[...]

Городские новости

Прокуратурою Дніпропетровської області забезпечено встановлення обґрунтованих тарифів з теплопостачання та повернення зайво сплачених коштів

Прокуратурою Дніпропетровської області забезпечено встановлення обґрунтованих тарифів з теплопостачання та повернення зайво сплачених коштів

Прокуратурою Дніпропетровської області розпочато та розслідувано кримінальне провадження відносно сл[...]
КРИВОРІЗЬКА КАРАТИСТКА ПРИВЕЗЛА ЗОЛОТО З ЧЕМПІОНАТУ ЄВРОПИ

КРИВОРІЗЬКА КАРАТИСТКА ПРИВЕЗЛА ЗОЛОТО З ЧЕМПІОНАТУ ЄВРОПИ

Переможне золото привезла до Кривого Рогу 16-річна спортсменка з кіокушин-карате Ілона Аратовська. [...]
"Кто и как облапошил АрселорМиттал Кривой Рог на 24 миллиона гривен?"

"Кто и как облапошил АрселорМиттал Кривой Рог на 24 миллиона гривен?"

"Пока Лакшми Миттал наслаждается в Лондоне благами цивилизации, на одном из его предприятий, в Криво[...]
Последствия рекордного штрафа АрселорМиттал Кривой Рог для прокурора – ГПУ наградило, анонимные «доброжелатели» рассылают жалобы!
Беспрецедентная победа: прокуратура Кривого Рога заставила «АрселорМиттал Кривой Рог» возместить государству 72 млн. грн. ущерба за вредные выбросы

Беспрецедентная победа: прокуратура Кривого Рога заставила «АрселорМиттал Кривой Рог» возместить государству 72 млн. грн. ущерба за вредные выбросы

18 октября в Днепропетровском апелляционном хозяйственном суде состоялось заседание, на котором пр[...]
Мы в Facebook
Архивы
Метки
ArcelorMittal Акции протеста АрселорМиттал АрселорМиттал Кривой рог Верховна Рада Гонзало Уркихо Закон Коллективный договор Конфликт Маршрутки Кривой Рог Независимые профсоюзы Независимый профсоюз Кривой Рог Оздоровление Оппозиция Отпуск Охрана труда Пенсионная реформа на Украине Права Права Бригадира Права человека на АрселорМиттал Права членов бригады Профком Профсоюзы Реорганизация на ArcelorMittal Реструктуризация АрселорМиттал Кривой Рог Ринат Старков Санатории Снегоборьба Сокращение Суд Требования к Верховной Раде Требования профсоюзов Трудовое законодательство Увольнение с работы Уніан Цена на проезд в маршрутках Кривого Рога поднялась до 3 гривен Электроэнергия безработица пенсии пенсионная реформа пенсионная система реструктуризация на АрслорМиттал Кривой Рог сокращение рабочих цена проезда в Кривом Роге центры занятости
Поиск

This movie requires Flash Player 9

Зараз на сайті

Пользователей онлайн:

Users: 3 Guests, 1 робот